Müze gezmek hiç bu kadar online olmamıştı

Korona virüsle mücadele kapsamında birçok insan salgının yayılmasını engellemek için ‘‘Evde Kal’’ çağrılarına uydu ve kişisel karantina uygulamasını hayata geçirdi. Bu süreçte evde sıkılanlar, kendine hobi arayanlar ve gezi planlarını iptal ederek salgın tehlikesinin geçmesini bekleyenler için evlerinizden online ziyaret edileceğiniz dünyaca ünlü müzeleri sizler için derledik, müze gezmek hiç bu kadar online olmamıştı.

Ulusal Sanat Galerisi – Washington DC

Amerikalı sanat koleksiyoncusu Andew W. Mellon’ın pek çok eser bağışladığı bu müzede, 2000’in üzerinde tablo, heykel ve sanat parçaları ile birlikte kendisinin bağışlamış olduğu birçok İtalyan porselen bulunuyor.

Ayasofya Müzesi – İstanbul

Ayasofya, İmparator Justinianus’un talimatıyla 532’de yapımına başlanan, 537’de kilise olarak ibadete açılan, İstanbul’un fethiyle camii olarak yeniden düzenlenen, 1935’te müzeye dönüştürülen İstanbul’un en önemli tarihi yapılarından biri. 

Britanya Müzesi – Londra

British Museum koleksiyonu, iki milyondan fazla yıllık insanlık tarihini ve kültürünü kapsıyor. 5 farklı kıtanın tarih boyunca sahip olduğu Rosetta Taşı, Parthenon heykelleri ve mumyalar gibi dünyaca ünlü tarihi objeler interaktif tarih çizelgesi üzerinden keşfedilebiliyor.

Uffizi Galerisi – Floransa

Floransa’da bir saray ve aynı zamanda da dünyanın en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biri olan Uffizi Galerisi’nin binası, 1560 yılında Cosimo I de’Medici için tasarlandı. Medici ailesinin sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müze, online olarak keşfedilebilen sanal müzeler arasında.

Van Gogh Müzesi – Amsterdam

Vincent Van Gogh’un tüm dünyadaki en büyük sanat koleksiyonuna sahip olan müzede, sanatçının 200’den fazla resmi, 500 çizimi ve 750’den fazla mektubu bulunuyor. Online olarak sanatçının eserlerini incelerken, Van Gogh’un Okuduğu Kitaplar ve Van Gogh’un Aşk Hayatı adlı sanal sergileri de keşfedebilirsiniz.

Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi – Seul

Müzede, çok sayıda Koreli çağdaş sanatçının yaklaşık 7000 adet sanat eseri bulunuyor ve bu çağdaş sanat eserlerine dünyanın her yerinden online olarak erişilebiliyor.

Orsay Müzesi – Paris

Müzede çoğunlukla Fransız sanatına ait, 1848-1915 yılları arasında yapılan resimler, heykeller mobilyalar ve fotoğraf bulunuyor. Sanat eserlerini ve çalışmaları incelemek için sanal müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Ulusal Antropoloji Müzesi – Meksika

1964 yılında Meksika’da açılan Ulusal Antropoloji Müzesi, Meksika’nın İspanyol öncesi medeniyetlerinin tarihine ve arkeolojisine adanmış durumda. Aztek Takvimi olarak da bilinen Güneş Taşı, 16. Yüzyıl Aztek Xochipilli heykelciği ve Maya uygarlığına ait eserler gibi önemli antik eserlerin de dahil olduğu 23 sergi odasıyla ünlenen bu müze de online keşfedilebilen müzeler arasında.

J. Paul Getty Müzesi – Los Angeles

Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan müzede; Avrupa resimleri, çizimler, heykeller, el yazmaları, dekoratif sanat eserleri ve Avrupa, Asya, Amerika fotoğraf koleksiyonu gibi ortaçağdan günümüze kadar uzanan batı sanatı eserleri bulunuyor. Tüm eserleri ve koleksiyonları, online olarak 360 derece turla keşfedebilirsiniz.

Guggenheim Müzesi – New York

Modern ve çağdaş sanatı toplayıp, koruyan ve yorumlayan Guggenheim vakfı, mimari ve kültürel açıdan farklı müzeler, sergiler, ve yayınları dijital platformlar ile online olarak ziyarete sunuyor. 

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli

“Sanatın kalbi” olarak da adlandırılan Vatican Museums and Sistine Chapel (Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli) her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Müzenin sanal turu, ziyaretçilerin dijital şekilde pek çok eseri incelemesine olanak tanıyor. Papalık odaları, Raffaello ve Michelangelo’nun eserleri,  Antik Mısır koleksiyonu ve tavan süslemeleri gibi pek çok eseri barındıran müze, dünyanın en çok ziyaret edilen yerleri arasında 

Beylerbeyi Sarayı – İstanbul

İstanbul Boğazının eşsiz manzarasına sahip olan Beyler Beyi sarayınıda evinizde online olarak ziyaret edeblirsiniz.

Louvre Müzesi – Paris

Dünyanın en bilinen müzelerinin başında Paris’teki Louvre Müzesi geliyor. 2017 yılında 8,1 milyon ziyaretçisi olan müze, geçtiğimiz yıl bu sayıyı 10,2 milyona çıkararak dünyadaki sanat müzeleri arasında en yüksek ziyaretçi rakamına erişmiş müze oldu. Müzede Antik Roma, Antik Yunan, Antik Mısır ve Antik Yakın Doğu eserleri var. Sanat eserlerinden en bilineni ise Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir