Son Teknoloji Evler: Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı cihazlardan sonra gündelik yaşamımızı kolaylaştırmak üzere geliştirilen akıllı ev sistemleri de ilk tercihlerimizden birisi olmaya başladı. Teknolojinin tüm faydalarını evimize taşıyarak yaşamınızı daha konforlu ve güvenli hale getiren bu sistemlerin sunduğu kolaylıklara gelin birlikte göz atalım.

Akıllı ev; farklı endüstrilerde kullanılan kontrol sistemlerinin yaşam alanlarına yansımasını ifade etmektedir. Sadece konforunuz için değil güvenliğiniz ve sağlığınız için de üretilen akıllı ev sistemleri, ev yaşamınızda aklınıza gelebilecek en ufak detaylara dokunabilen, oldukça gelişmiş ve yenilikçi bir teknolojidir. Bu sistemlerin geliştirilmesinin asıl nedeni ise verimliliği artırmak ve enerji tasarrufu sağlamaktır. Yaşam alanlarındaki işleyişi otomatik hale getiren bu sistemler, normal şartlarda kullanıcı tarafından gerçekleştirilecek işlemleri de düzenli şekilde kontrol eder.

Akıllı ev sistemleri işleyiş bakımından ikiye ayrılmakta: İlk türdeki sistemler, harekete geçmek için kapının açılması, bir hareketin algılanması, bir sensörden gelen uyarı gibi bir tetikleyiciye ihtiyaç duyuyor. Bu tip sistemlerde, belirleyeceğiniz komutlara yine sizin belirleyeceğiniz eylemler tanımlanıyor. Tek bir düğmeye basarak tüm elektriklerin kapanması ya da belirli bir süre boyunca odada hareket algılanmadığında ışıkların otomatik olarak kapanması gibi. İkinci türdeki sistemler ise zamanlama usulü çalışıyor. Belirlediğiniz saatlerde işleme alınan görevler, her gün aynı saatte tekrar ediyor ya da o güne özel tek bir komutla da aktif hale getirilebiliyor. Ayrıca bu iki tür yapıyı bir arada sunan akıllı ev sistemleri de bulunuyor. Akıllı evlerin amacını ve işleyişini anlattığımıza göre şimdi, akıllı ev teknolojilerinin özelliklerinden bahsedelim.

Ev Otomasyonu: Perdeler, ışıklar, gaz/su vanaları, garaj kapısı kontrolleri gibi detayları kontrol eder. Ayrıca akıllı ev otomasyonları sayesinde akıllı telefonlarınız ya da cihazlarınız üzerinden sisteme bağlı olan elektrikli aletlerinizin modlarını da değiştirebilirsiniz. Böylece bağlı olan cihazları kapatarak ya da derecelerini düşürerek verimliliği artırabilirsiniz.

Alarm ve Kamera Sistemi: Alarm sistemi hareket sensörleri, kapı manyetikleri, siren gibi özellikleri, kamera sistemi ise iç ve dış mekan görüntü algılayıcıları ve kayıt cihazlarını yönetir.

Ses Sistemleri: Son olarak bahsedeceğimiz ses sistemi, sinema sistemlerini ve diğer ses sistemlerini kontrol eder. 

Akıllı ev teknolojisini beğendiyseniz ve bende evimde teknolojiyi kullanmak istiyorum diyorsanız YB Yapı’da sizin istekleriniz üzerine tasarlanmış projelerini inceleyebilirsiniz. Projeleri incelemek isteyenleri böyle alalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir